Ειδήσεις

Εκτός έδρας νίκη για τον Ερμή Αγιάς-Λάρισας

Διεύρυνε το σερί του ο Ερμής Αγιάς-Λάρισας, πετυχαίνοντας στο κλειστό «Παν. Σαλπέας» την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας και του Εθνικού με 76-64.

Ήταν αυτή μάλιστα και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους «μπλε» του Γιώργου Σκαραφίγκα στο φετινό πρωτάθλημα, που βελτιώνει ακόμη περισσότερη και τη βαθμολογική τους θέση, αλλά και την ψυχολογία όλης της ομάδας.

Οι παίκτες του Ερμή πήραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά την πρωτοπορία στο σκορ και όσο ο χρόνος κυλούσε τόσο την διεύρυναν, δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα έχαναν το «ροζ φύλλο αγώνα». Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ήδη η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (31-42), με τους παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να κάνουν αντεπίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με μία διαφορά εννέα πόντων την οποία δεν έχασαν σχεδόν ποτέ, τουναντίον την αύξησαν και έκλεισαν το σκορ στο 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-42, 48-57, 64-76

ΕΘΝΙΚΟΣ: Γιατρούδης 4, Ασημακόπουλος 7 (1), Κωτσόπουλος 2, Ίβκοβιτς 2, Τζίμης 11 (1), Μαραγκίδης 2, Κυρίτσης 5 (1), Μπινιακού, Στανόγεβιτς 16 (3), Κοκορόγιαννης 11, Χουγκάζ 4

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ: Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 11 (2), Σπυρόπουλος 8, Τσόλος 4, Κόμματος 10 (2), Νταλός, Τριανταφύλλου 12 (2), Κούκσικς 15 (3), Λάππας 5, Βρεττάς, Τσιούμας 3 (1), Λόλλας 8

Προηγούμενο άρθρο Κέλλας: Η 28η Οκτωβρίου οδηγός για την ομοψυχία του ελληνισμού
Επόμενο άρθρο Μάξιμος: Να πούμε Όχι στη διαστρέβλωση της ιστορίας!