Ικανοποιητική εμφάνιση της ομάδας ποδοσφαίρου των δασκάλων Λάρισας

Ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα ποδοσφαίρου του Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Λάρισας «ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΟΥΜΑΣ» στο  17ου Πανελλήνιο Διασυλλογικό  Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης «Ακριτίδεια 2014», που πραγματοποιήθηκε στην Πρέβεζα από 25 έως και 29 Ιουνίου

Η ομάδα σημείωσε  ισοπαλία (1-1) με τη Βέροια , νίκησε (2-1) την ομάδα της Λαμίας, ενώ έχασε με (3-0) από τη Θεσσαλονίκη και (1-0) από την Καβάλα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στον αγώνα με την Καβάλα η ομάδα στάθηκε άτυχη, γιατί είχε δοκάρι 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα,   το γκολ της Καβάλας σημειώθηκε με πέναλτι   και το ματς διεκόπη 10 λεπτά νωρίτερα λόγω υπερβολικής ζέστης. Έτσι χάθηκε η ευκαιρία -και με ισοπαλία- για πρόκριση στα προημιτελικά.

Στο  τουρνουά στην Πρέβεζα συμμετείχαν 16 αποστολές από όλη την Ελλάδα(Έβρο, Καβάλα, Ξάνθη, Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Φλώρινα-Καστοριά, Κοζάνη, Τρίκαλα, Αγρίνιο, Κέρκυρα, Χαλκίδα, Λαμία, Ιωάννινα, Άρτα ,Ημαθία και Πιερία ) και μια αποστολή από Κύπρο ενώ οι αγώνες  διεξήχθηκαν  στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας και στα γήπεδα του Μύτικα, του Λούρου, του Ωρωπού και του Ζαλόγγου.

Την πρώτη θέση κατέκτησε η  Κύπρος , επικρατώντας στο μεγάλο τελικό των Ιωαννίνων με σκορ 4-1