Ειδήσεις

Εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό με 86 – 90 γνώρισε η Λάρισα BC

Την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό με 86 – 90, γνώρισε η Λάρισα BC στο πλαίσιο της 10ης, εξ’ αναβολής, αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν σε όλο το παινχίδι μπροστά στο σκορ φτάνοντας μάλιστα την διαφορά υπέρ της ακόμη και με 19 πόντους (56 – 37) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, χάνοντας εν τέλει στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει 38 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 8 – 12 και 10 – 14 χάρη στην ευστοχία του Νεμάνια Νέντοβιτς, αλλά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική με την Λάρισα άρχισε να βλέπει το καλάθι του Παναθηναϊκού σαν… βαρέλι.

Με επιμέρους σκορ 19 – 2 η Λάρισα έκανε το +13 με (29-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να παίζει άμυνα με τα… μάτια! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι στο πρώτο δεκάλεπτο η Λάρισα είχε 5/11 δίποντα και 5/6 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός 5/6 δίποντα και 2/8 τρίποντα, έχοντας υποπέσει ωστόσο σε έξι λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στο +16 για λογαριασμό των γηπεδούχων (37 – 21 στο 13′). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους οκτώ πόντους (43 – 35 στο 18′) πριν η Λάρισα στείλει το ματς στο ημίχρονο στο +13 (50 – 37).

Η Λάρισα με το… «καλημέρα» του 3ου δεκαλέπτου βρέθηκε και στο +19 (56 – 37 στο 21′) που ήταν και η μέγιστη τιμή στην αναμέτρηση για τους «κυανόλυεκους». Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς για τον Παναθηναϊκό, που με συνεχόμενους πόντους «κατέβασε» τη διαφορά στους 10 πόντους (58 – 48 στο 24′) ενώ στη συνέχεια πλησίασε και στους 8 πόντους (59 – 51 στο 28′) πριν κλείσει η 3η περίοδος με τη Λάρισα να διατηρούσε με… νύχια και δόντια τον δείκτη του σκορ σε διψήφιο νούμερο (66 – 56 στο 30′). Οι Χάντσον και Γκριν είχαν πάρει σκυτάλη από Μούντι και Ζάρα και δεν άφηναν τους «πράσινους» να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ.

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός τα… έπαιξε όλα για όλα προκειμένου να αλλάξει την εικόνα του αγώνα! Αρχικά μείωσε στο καλάθι (68 – 66 στο 32′) με επιμέρους 10 – 2 ενώ ο Νέντοβιτς ηγήθηκε για το προσπέρασμα (71 – 73 στο 34′) αυξάνοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου σε 17 – 5

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 75 – 78 στο 35′ ύστερα από τρίποντο του Μέικον ενώ θα μπορούσαν να ανοίξουν περισσότερο τη «ψαλίδα» της διαφοράς. Κάτι που έγινε στο 39′ όταν και προηγήθηκαν με 79 –  85 με αποτέλεσμα να… γλιτώσει και τη μεγάλη έκπληξη.